Szmer nad sercem, inaczej nazywany też szumem nad sercem, stwierdzany przez pediatrę wzbudza niepokój u każdego rodzica. Czym jest szmer nad sercem? Czy zawsze jest oznaką poważnej choroby? Czy trzeba skonsultować to z kardiologiem dziecięcym?
Szmery nad sercem – co to?
– Szmery nad sercem są częstym rozpoznaniem ustalanym przez pediatrów kierujących dzieci do kardiologa.
– U dzieci z wadami serca szmer nad sercem jest niekiedy pierwszym stwierdzanym objawem.
– Szmer nad sercem to nie choroba, ale objaw.
– Szmery to dźwięki, które powstają w sercu oraz naczyniach krwionośnych w pewnych okolicznościach podczas przepływu krwi. Krew, przepływając przez jamy serca oraz naczynia, najczęściej nie powoduje powstawania żadnych dźwięków poza tonami serca.
– Powstaje, gdy przepływająca krew ulega tzw. turbulencjom. Turbulentny przepływ krwi powoduje powstanie dźwięków, które można wykryć podczas osłuchiwania serca.
– U dzieci moga powstać w każdym wieku. Zwykle w czasie rozwoju w jakimś momencie szmer zanika. Istotną cechą szmerów niewinnych jest zmienne nasilenie głośności w zależności od różnych czynników. Np.gdy zwiększa się czynność serca: stany takie jak : gorączka, niedokrwistość.
Co zrobić w razie wystąpienia szmeru nad sercem? TUTAJ
Jeśli Państwa dziecko zostało skierowane przez pediatrę do kardiologa dziecięcego z rozpoznaniem „szmery nad sercem”, konsultację w Arie Medycyna Kardiologia Łódź mogą Państwo umówić telefonicznie: 884-053-111.
Leave a reply